ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Başvurular

ÇEKİM İZİNLERİ

İlimiz sınırları içinde film veya fotoğraf çekimi yapmak isteyen yerli yapımcıların, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak Müdürlüğümüze şahsen veya posta yoluyla müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru formunda çekim yapılacak yerler, ilçeler ayrıntılı olarak belirtilmelidir.

-Ticari Amaçlı Film (Sinema, Dizi vb.)  Çekim İzni Ticari Form.doc

-Tanıtım Amaçlı Film (Belgesel) Çekim İzni Belgesel Form.doc

Çekim izni alan kişilerin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren mekân ve alanlarda (Çorum Müzesi, Boğazköy Müzesi, Hattuşa Ören Yeri, Alacahöyük Müze ve Ören Yeri, Şapinuva Ören yeri gibi) yapacakları çekimler öncesi; Çorum Müze Müdürlüğü (Tel : (+90-364)-213 15 68, Faks : (+90-364)-224 30 25 ) ile irtibatkurarak uygun çekim zamanı ve şartlarını müştereken belirlemeleri ve protokol imzalamaları gerekmektedir. 

Asker ve polis gibi güvenlik güçlerinin bulunduğu alan ve bölgelerde ilgili kurumlardan izin almadan kayıt, fotoğraf ve film çekimi yapmak kesinlikle yasaktır. Diğer kamu veya özel kurum ve kuruluşlarına ait bina ve alanlarda fotoğraf veya film çekimi yapabilmek için de ilgili kurumlardan izin alınması gerekmektedir.

SİVİL İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE ÇEKİMLER (İHA-DRONE ÇEKİMİ)

-Çorum Valiliği tarafından 2016/3 sayılı genelge ile kamuoyuna duyurulan “Sivil İnsansız Hava Araçlarının(İHA-DRON) Kullanımının Sınırlandırılmasına Dair Karar” doğrultusunda Kamu Binaları ve çevresinde, Akaryakıt İstasyonları, AVM, Otogar, Otel, Öğrenci Yurtları ve kalabalık insanların olduğu etkinlik alanları üzerinde drone çekimi yasaklanmıştır.
Yasaklanan alanlar dışında, Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) ile yapılacak çekimlerden en az 24 saat önce İl Merkezinde İl Emniyet Müdürlüğü, İlçe merkezlerinde İlçe Emniyet Müdürlükleri, ve Jandarma görev Bölgesinde yetkili Jandarma Komutanlıklarına, uçuş güzergahı, süresi ve uçurulacak kayıtlı İHA'nın bilgilerini içeren bildirimde bulunulması gerekmektedir.


TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARINA YARDIM
Taşınmaz kültür varlıklarına yardım yapılması hakkında yönetmelik kapsamında yapılacak iş ve işlemlere ilişkin sıkça sorulan soruları okumak İçin Tıklayınız

TURİZM İŞLETMESİ VE TURİZM YATIRIMI BELGESİ BAŞVURUSU 
01.06.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin (1) numaralı fıkrası uyarınca 01.09.2019 tarihinden itibaren yapılacak başvurular sadece e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Başvuru işlemlerine ilişkin yardım dokümanı için tıklayınız.


Diğer Başvuru İşlemleri