ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkent'te Hitit Rüzgarı Esti

15 Nisan tarihinin "Dünya Hitit Günü" olarak ilan edilmesi nedeniyle bu yıl 43. Turizm Haftası Kutlamaları Ankara’da Vakıf 19 işbirliğinde Dünya Hitit Günü Etkinlikleri ile başlatıldı.

Etkinliğin açılış programı Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi ile birlikte yabancı ülke büyükelçileri, kültür ataşeleri, emekli bakan, vali, milletvekili, Çorumlu iş adamları, bürokratlar, akademisyenler, sanatçılardan oluşan birçok davetlinin katılımı ile başladı.

Türk-Japon Vakfında yapılan etkinlikte bir konuşma yapan Valimiz Sayın Mustafa ÇİFTÇİ:

“Öncelikle hepinizi hürmetle selamlıyor, Dünya Hitit Günü programının açılışına hoş geldiniz diyorum.

Anadolu, tarih boyunca kadim medeniyetlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olmuş ve Dünya medeniyet tarihinin en parlak sayfaları bu topraklarda yazılmıştır. Medeniyetler geçidine sahne olan Anadolu coğrafyası, kadim medeniyetlere ait paha biçilemez hâzineleri bağrında saklamış ve günümüze kadar ulaştırmıştır. Bu sebeple Anadolu toprakları adeta bir açık hava müzesi olmuştur.

Bu müzenin en nadide parçalarından olan Hattuşa Antik Kenti, Çorum’da Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olarak yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Hitit Medeniyeti Anadolu’da, merkezi idareye dayalı ilk devleti, “Pankuş” adı verilen ilk meclisi kurarak, aile hukuku, miras hukuku, medeni hukuk ve kentsel altyapı uygulamaları ile Dünya Medeniyet tarihine ilkleri armağan etmiştir.

Dönemin diğer süper gücü olan Mısır İmparatorluğu ile imzalanan “Kadeş Barış Antlaşması” ise barış içinde yaşamanın en güzel örneğini teşkil etmiştir. Bundan dolayı, Kadeş Barış Antlaşması’nın metni, büyütülmüş haliyle, Birleşmiş Milletler Binasının girişine, dünya barışına ilham vermesi için asılmıştır.

“Kadeş Barış Antlaşması”, medeniyet çatışmalarının senaryolarının yazıldığı ve sahnelendiği günümüz dünyasına, binlerce yıl önce yapılan itirazın belgesidir aynı zamanda. Bu yönüyle düşünüldüğünde, insanlığın barış adına Hitit Medeniyeti’nden öğreneceği çok şey vardır. Yine Hitit Medeniyetinin dünyaya anlatılması ve tanıtılması için ortaya konulacak her çaba, bu medeniyete ait zenginliklerin günümüze taşınmasını sağlayacak; aynı zamanda dünya barışı için atılan önemli bir adım olacaktır.

İnsanlığın ortak mirası olan bu hâzinelerin paylaşılması ve tüm insanlığa mal edilmesi, ancak bu değerli mirası tanımak ve tanıtmak suretiyle mümkün olabilecektir. Ümit ediyorum ki, “Dünya Hitit Günü” projesi kapsamında hafta boyunca devam edecek etkinliklerle bu kadim medeniyet tanıtılacak, Hitit Medeniyetine ait zenginlikler paylaşılacak ve dünyamız bu güzelliklerle daha anlamlı hale gelecektir.

Bu vesileyle “Dünya Hitit Günü” projesi ile Dünya Kültür Mirası Hitit Medeniyeti’nin ve İlimizin tanıtılması için çok önemli bir görev ifa eden Vakıf 19 Yönetim Kurulu Başkanı Alper BİLAN ve İdare Heyetine; projeye ortak olan ve ev sahipliği yapan Türk-Japon Vakfının değerli başkanına ve yönetim kuruluna, Ankara Üniversitemize ve Çorum Belediyemize, bu projenin hayata geçirilmesinde destek olan kurum, kuruluş ve firmalara, etkinliklerde görev alan bilim insanı, sanatçı ve tüm katılımcılara, teşrifleriyle bizleri onurlandıran siz değerli konuklara şahsım ve Çorumlu hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum. ”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ilimiz Bahçelievler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından tasarlanan Hitit Kıyafetlerinin sergilendiği “Hititlerin Ayak İzleri” konulu defile, Hitit Lirinin kullanıldığı “Hitit Ensemble” grubunun konseri ve Prof. Dr Tayfun Yıldırım’ın “Hititler’de Müzik ve Dans” konulu sunumu izleyicilerden büyük alkış aldı.

Çorumlu sanatçıların eserlerinden oluşan “Hattuşa’dan Dünya’ya Açılan Pencere Hititler” temalı serginin gezilmesinin ardından verilen Hitit Mutfağından lezzetler taşıyan kokteyl ile programın ilk gün etkinleri sona erdi.

20 Nisan tarihine kadar devam edecek Dünya Hitit Günü Kutlamaları kapsamında paneller, atölye çalışmaları, uygulamalı arkeolojik kazı çalışmaları, el sanatları sergileri gibi birçok farklı etkinlik gerçekleştirilecektir.

 • image001.jpg
 • image002.jpg
 • image003.jpg
 • image004.jpg
 • image005.jpg
 • image006.jpg
 • image012.jpg
 • image013.jpg
 • image015.jpg
 • image016.jpg
 • image017.jpg
 • image019.jpg
 • image021.jpg
 • image023.jpg
 • image024.jpg
 • image028.jpg
 • image031.jpg