ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı Açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” çerçevesinde belge verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım koşulları belli oldu.
Türk turizminin normale dönüş süreci için son bir buçuk ayda son derece kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Bakanlığın uygulamaya koyduğu “Sağlıklı Turizm Belgesi”, turistlere tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebilecekleri güvenli bir tatil hizmeti sunulmasını sağlayacak. 


Bu yaz sezonundan itibaren geçerli olacak belgenin ilgili bakanlıkların katkıları ve tüm sektör paydaşların iş birliğiyle hazırlandığını hatırlatan Bakan Ersoy, programın ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

TÜROFED, TÜROB ve TÜRYİD gibi sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak, birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda yetkili kuruluşları belirlediklerine işaret eden Bakan Ersoy, bu belge ile konaklama ve yeme-içme tesislerinin ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleneceğini kaydetti.

“Sağlıklı Turizm Belgesi”ni verecek kuruluşların yetkinlikleri bakımından aynı zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da onaylanmış durumda olduğunu belirten Bakan Ersoy, bugün itibarıyla Sağlıklı Turizm Belgesi’ni verecek TÜRKAK onaylı kuruluşların www.tga.gov.tr internet adresinden ilan edileceğini bildirdi.


Belgeli Tesisler Bakanlık Sitesinden Duyurulacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar.

Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler.

TÜRKAK onaylı denetleme ve belgelendirme işletmeleri dışında bu konuda çalışmak isteyen diğer işletmeler de gerekli yetkinliğe sahip olmaları ve akreditasyonlarının TÜRKAK tarafından teyit edilmeleri halinde denetim yapabilecekler.

Belgeyi alan tesisler ise Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden ayrıca duyurulacak.

Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.

Konaklamadan yeme içme tesislerine, tesis çalışanlarından misafirlerin kendi sağlık durumuna geniş bir yelpazede yeni tedbirleri tanımlayan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” hakkındaki kriterlere ve yetkili kuruluşlara Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının www.tga.gov.tr internet adresinden ulaşılabiliyor.

Türk Standardları Enstitüsü de Belgelendirmeye Yetkili 

“Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” çerçevesinde belge verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları arasında Türk Standartları Enstitüsü'de yer aldı.  Türk Standartları Enstitüsü Çorum Bölge Müdürlüğü aracılığıyla işletmeler belge başvurusu yapabilecek.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


50 Oda Üzeri Tesislere Belgeyi Almak Zorunlu

İçişleri Bakanlığının 01.07.2020 tarih ve 10507 sayılı yazısı ile pandemi koşulları nedeniyle görülen lüzum üzerine Turizm İşletme Belgeli veya Belediye Belgeli tesis olmasına bakılmaksızın 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerine Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu getirilmiştir.  Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu getirilen tesislerin 15.07.2020  tarihine kadar belgelerini almamaları halinde cezai işlemler saklı kalmak kaydıyla ruhsatları iptal edilecek ve faaaliyetlerine son verilecektir.