ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTÜPHANELER MODERNİZE EDİLİYOR

Müdürlüğümüz birimlerinden, Hasanpaşa Halk Kütüphanesinin hizmet verdiği Bakanlığımıza ait binanın ekonomik ömrünü tamamlaması ve riskli bir yapı olması dolayısıyla, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL’ün girişimleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptığı görüşmeler sonrasında, Hasanpaşa Halk Kütüphanesinin geçici bir süre yeni bir mekânda hizmetine devam etmesi için Çorum Belediyesi ile istişarelerde bulunulmuştur.

Valiliğimiz himayelerinde, Çorum Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz arasında yapılan görüşmelerde okuyucuların en çok rağbet gösterdiği Hasanpaşa Halk Kütüphanesinin hizmetlerine devam edebilmesi için, Kadeş Barış Meydanının güneydoğu köşesindeki binanın tahsisi yapılmıştır. İl Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL’ün daveti üzerine Çorum’a gelen o dönemde Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü görevini yürüten Hamdi Turşucu ve Daire Başkanı Ahmet Aldemir, İl Müdürümüz ile birlikte Valiliğimize ve Çorum Belediyemize ziyarette bulunmuş ve söz konusu mekânları yerinde incelemiştir. Genel Müdürlükle yaptığımız son görüşmeler neticesinde kütüphanenin taşınması Bakanlığımızca da onaylanmıştır.

Bu çerçevede, kütüphanenin tefrişatı için gerekli ödeneğin bir an önce temini amacıyla Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz arasındaki bürokratik işlemler sürerken, 2021 yılında ödeneğin gelmesi sağlanacaktır.

 Osmancık Öğretmenevine ait bir salonda bulunan Osmancık İlçe Halk Kütüphanesinin ise, fiziki şartlarının kütüphane hizmetlerine uygun olmaması nedeniyle daha iyi hizmet sunulabilmesi için, Valiliğimiz himayelerinde İl Müdürlüğümüzce Bakanlığımız nezdinde kütüphanenin başka bir binaya taşınması için girişimlerde bulunulmuştur. İl Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL’ün daveti üzerine Çorum’a gelen o dönemde Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü görevini yürüten Hamdi Turşucu, Daire Başkanı Ahmet Aldemir, Osmancık Kaymakamı Ayhan AKPAY ve Osmancık Belediye Başkanı Ahmet GELGÖR ile İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL tarafından söz konusu mekânlar yerinde incelenmiş ve yine kütüphanenin hizmet kalitesinin artırılabilmesi için her türlü desteğin verileceği taahhüt edilmiştir. Yapılan yer tespit çalışmaları sonrası, Osmancık Kütüphanesinin Kızılırmak kenarında yapılan yeni bir binaya taşınması planlanmış ve Kentpark içerisinde yer alan Osmancık Belediyesine ait bina kütüphane hizmetleri için 5 yıllığına İl Müdürlüğümüze tahsis edilmiştir.

 

Bu süreçte, kütüphanenin taşınma ve tefrişat işleri için Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden 400.000,00 TL ödenek temin edilmiş ve 2021 yılı içerisinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresine aktarılmıştır.

Osmancık İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılacak binanın kütüphane hizmetlerine uygun şekilde dizaynı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca yaklaşık maliyet hesabı çalışmaları devam etmekte olup 2021 yılına güncellenmesi sonrasında İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımızdan talep edilen ödeneğin temini sağlanarak ve 2021 yılının ilk 3 ayı içerisinde kütüphanemizin yeni binasına taşınarak hizmet vermesi planlanmaktadır.

Her iki kütüphanemizin de okuyuculara kaliteli hizmet sunabilmesi için Valiliğimiz himayelerinde yürüttüğümüz çalışmalarımıza, İlimizi ziyaretlerinde her türlü desteği vereceklerini taahhüt eden, hizmetin aksamaması için kolaylık sağlayarak süreci hızlandıran Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüze, Kütüphaneler Daire Başkanımız ile Çorum Belediye Başkanımıza, Osmancık Kaymakamımıza ve Osmancık Belediye Başkanımız ile diğer kurumlarımıza kültür hizmetine katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.