ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çorum’da İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısı Düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz öncülüğünde, 19 Ocak 2021 Salı günü Belediye Turgut Özal Konferans Salonunda, Bakanlığımız Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından “GoTurkey” üzerinden illerimizin dünyaya tanıtılması için başlatılan “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” toplantısı düzenlendi.

Açılış konuşmasında, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL, Bakanlığımız 2023 turizm hedefleri doğrultusunda illerin yürüteceği çalışmaların daha önce belirlendiği, bu yönde 2020 yılında Çorumda sektör temsilcileri ve paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışarak elde ettiğimiz verilerin Bakanlığımız bünyesinde 2019 yılında kurulan TGA ile paylaşıldığı, bu sürecin ikinci adımı olarak bugünkü organizasyonun gerçekleştiği ve bu toplantının ileride yapılacak çalışmaların altyapısını oluşturacağını dile getirdi.

Daha sonra söz alan Çorum Vali Yrd. Recep YÜKSEL, İl Müdürlüklerinin Bakanlık tarafından güçlendirilmesi gerektiği, ajansın kurulmasının daha kolay kaynak elde edilmesi ve ülkemiz ve ilimizin uluslararası tanıtımın yapılmasında ve geliştirmesinde önemli rolü olduğunu, bu tür toplantıların ve çalıştayların önemli olduğunu ancak bunun sahaya yansıtılması gerektiğini söyleyen Çorum Vali Yrd. Recep YÜKSEL, yatırımcıların dikkatini Çorum’a çekmek için ilimizde turizm alanı veya turizm merkezi ilan edilmesi ve yatırımların Çorum’a yönlendirilmesi konusunda destek gerektiğini belirtti. Ayrıca, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmediği için Turizm Altyapı Hizmet Birliği kurulamadığını da kaydeden Vali Yardımcısı Bakanlık ve Ajanstan destek talep etti. 

Çorum Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, İlçe Kaymakamları, Kurum Amirleri, Çorum’daki Turizm İşletmelerinin Temsilcileri, STK’lar ve diğer paydaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonda; TGA İş Ürün Etkinlik Turistik Ürün Geliştirme Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu, Gastronomi Müdürü Burcu GEZEROĞLU ve İç Anadolu Bölge Tanıtım Sorumlusu Furkan TERZİ ajansın çalışmaları, illere verilen destekler, Çorum’un tarihi, turistik alanları ile yemeklerinin tanıtılması ve kente turist çekilmesi kapsamında neler yapılacağı konusunda katılımcılara sunum yaptılar.

Toplantıda, paydaşlara iş birliği modelinin geliştirilmesi ve ilin uluslararası ölçekli tanıtılması amacıyla atılacak adımlar hakkında bilgi verilerek katılımcıların soru, görüş ve önerileri alınmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL bu toplantının bir başlangıç olduğunu belirterek katılımcılara teşekkür etti.

  • 019_4705.JPG
  • 019_4714.JPG
  • 019_4723.JPG
  • 019_4726.JPG
  • 019_4735.JPG
  • 019_4740.JPG
  • 019_4745.JPG