ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ “B A Ğ I M L I L I K” KONULU OYUN YAZMA YARIŞMASI DÜZENLİYOR.


BAKANLIĞIMIZ DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ “B A Ğ I M L I L I K” KONULU OYUN YAZMA YARIŞMASI DÜZENLİYOR.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yerli yazarları ve eserleri teşvik etmek amacıyla “Bağımlılık” konulu bir oyun yazma yarışması düzenleyecek.

İnternet, madde kullanımı, kumar gibi her türlü bağımlılığı, tiyatro sanatı çerçevesinde ele alarak bağımlılık konusunda farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı yarışmaya başvurular 7 Temmuz 2022’de başlayacak. Son başvuru tarihi 30 Aralık 2022 olarak belirlenen yarışma ile ulusal tiyatro kültürünün canlandırılması, zenginleştirilmesi, Türk Tiyatrosuna özgün yapıtların, yeni bakış açılarının kazandırılması da öngörülüyor.

Yarışmaya yurt içinden ya da yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkçe yazan yazarlar katılabilecek. Eserlerin özgün olması gerekirken; öykü, roman, şiir, uyarlama eserler, kısa oyunlar ve çocuk oyunları değerlendirme dışı bırakılacak.

Bir kişi yarışmaya en fazla bir eserle başvuru yapabilirken, eserlerde kullanılan dilin mutlaka Türkçe olması ve eserin öz, biçim ve üslup bakımından dramatik yazım tekniğinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde kaleme alınmış olması gerekecek.

Yarışmaya katılan eserler Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyeleri tarafından tema, konu, dil, karakter, süre, dramatik oyun yazım tekniği, özgünlük ve amaca uygunluk açısından değerlendirilecek ve sonuçlar 27 Mart 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları resmi web adreslerinde ve kurumsal sosyal medya hesaplarında açıklanacaktır.

Dereceye giren oyunlar Devlet Tiyatroları repertuvar havuzuna alınacak ve birincilik ödülü olarak 45 bin TL, ikincilik ödülü 42 bin 500 TL, üçüncülük ödülü 40 bin TL, 1. Mansiyon ödülü 37 bin 500 TL ve 2. Mansiyon ödülü olarak ise 35 bin TL verilecek.

YARIŞMAYA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR İÇİN:  http://bit.ly/3K4Te7F