ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

GENEL BİLGİLER

Yüz Ölçümü:12.820  km²
Nüfus:
532.080 (2013)
İl Trafik No: 19

Saat KulesiKonumu itibariyle İç Anadolu’yu Karadeniz’e, Doğu Anadolu’yu Batı’ya bağlayan işlek bir yol güzergahında bulunan Çorum, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış; kültür ve sanat geleneğini devam ettiren, değişik kültür ürünlerini ve tarihi mirası bünyesinde barındıran bir ildir.

Köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli yeri olan Çorum, Kültür Turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. Çorum’da günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanmaktadır. Asıl önemlisi Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti “Hattuşa” Çorum sınırları içerisindedir. Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış, ülkemizdeki 21 değerden biridir.

Hitit uygarlığı en az Mısır uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan ve dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olan Kadeş Antlaşması’na ait çivi yazılı tablet Boğazköy’de bulunmuştur. Yine burada yüksek kayalar arasında Yazılıkaya Kaya Tapınağı’nda doksandan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratık kaya üzerine işlenmiştir.

Türkiye’nin ilk milli kazılardan biri Ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle Alacahöyük’te yapılmıştır. Kazılarda, Hitit öncesi dönem olan Hatti Dönemine tarihlenen 13 Kral Mezarı’nda bulunan eserler (Güneş Kursları, Boğa ve geyik heykelleri), o dönemin yüksek kültürünü yansıtmaktadır. Alacahöyük’te görülmeye değer Sfenksli Kapı ve önündeki kabartmalar Hitit dinî törenlerinin günümüze yansımasıdır.

Başkent Hattuşa ve Alacahöyük ile birlikte Son Dönem Hitit Kazılarından Ortaköy-Şapinuva ile Hüseyindede Kazılarında açığa çıkartılan eserlerin sergilendiği ve “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilen 1915 tarihli, son dönem Osmanlı Mimari Özelliğini yansıtan bina, restore edilerek Yeni Çorum Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Çağdaş Müzecilik anlayışına göre yapılan sergilemede Çorum ve çevresinde bugüne kadar tespit edilen kültürlerden Geç Kalkolitik Çağ’dan (M.Ö. 5000) günümüze kadar devam eden medeniyetlere ait eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.

İlimiz sınırları içerisinde yer alan, Anadolu’nun her yerinde kültürel mirası ve yapıtları ile halen yaşayan, zamanın en büyük askeri ve politik gücü, Mısır’ın güçlü firavunlarının en zorlu rakibi, Yakın Doğunun çehresini daimi olarak değiştirmiş, 3500 yıllık bir uygarlık olan Hititler ve onlara 450 yıl başkentlik yapmış Boğazkale-Hattuşa; Ankara’nın 209 km. doğusunda, Çorum’un 83 km. güneyinde yer alır. Boğazkale-Hattuşa, Ankara-Samsun Karayolu’ndan Sungurlu ilçesini 7 km. geçtikten sonra sağa ayrılan Boğazkale yolundan 24 km. mesafededir. Ayrıca; Boğazkale-Hattuşa yolu’nun 9. km’sinden Alaca yoluna, bu yoldan 10. km’den kuzeye ayrılan yoldan da Alacahöyük’e ulaşılmaktadır. Tarih ve Kültür Şehri Çorum mutlaka görülmesi gereken Kültür ve Turizm Merkezlerinden biridir. Yine her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait Cami, köprü, kale ve sivil mimarlık örnekleri Çorum’un her yerini süslemekte, bu değerleri ile ülkemizin en önemli Kültür Turizm Merkezleri arasında yerini almaktadır.Bugün ilimizde Bakanlar Kurulu Kararıyla izin verilen arkeolojik beş kazı ile bilim adamlarınca yüzey araştırmaları sürdürülmektedir.

Çorum, müstesna doğal güzellikleri ve yaşayan geleneksel kültür yapısı ile de görülmesi gereken yerlerdendir. Ana Tanrıça Kybele’ye ev sahipliği yapan doğa harikası İncesu Kanyonu'nda, Kargı, Osmancık, İskilip yaylalarında trekking, bisiklet, karavan kamping, jeep safari gibi alternatif turizm imkanlarından yararlanmak mümkündür. 

Sahip olduğumuz bu kültür mirasının ve doğal güzelliklerimizin tanıtımına katkı sağlayacak kültür yollarımızın tespit ve işaretleme çalışmaları tamamlanmıştır. Tarih ve arkeoloji ile birlikte doğaya da tutkun olan seyyahlar, Hitit Yürüyüş Yolu’ndaki 17 yürüyüş yolu ve 7 bisiklet yolundan oluşan parkurlarda tarihin ve doğanın tadına varabileceklerdir. “Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu”nda işaretlemeleri tamamlanan 25 yürüyüş parkuru ve 7 bisiklet parkuru kaybolmaya yüz tutan Anadolu halk ve yemek kültürünü yakından tanımak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken tatlar sunmaktadır. 

Önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ilimizde, hizmete açılan yeni turizm işletmelerinin toplam kapasitesi arzulanan düzeyde ilerleme kaydederek yerli ve yabancı turist kafileleri için konforlu bir tatil imkânı sağlamış, kongre turizmi açısından da İlimiz büyük şehirlerle rekabet eder hale gelmiştir. Uluslararası düzeyde 3 yılda bir düzenlenen Hititoloji Kongresi 6 yılda bir Çorum’da düzenlenmektedir. Bu kongreye dünyanın birçok yerinden bilim adamları katılmaktadır. Bu kongrenin devamlılığı, uluslararası platformda ülkemizin ve ilimizin tanıtımına önemli katkılar sağlamaktadır.

Şehri saran kavrulmuş ilimizle adı özdeşleşen leblebi kokuları Çorum’a ayrı bir güzellik katar. Osmancık ve Kargı’da üretilen pirinçler kaliteleri ve farklı lezzetleriyle tadılmaya değerdir. İlimiz sanayi ve ticaret yönünden de bölgemizde gelişmiş konumdadır. Farklı turist profillerine çeşitli tatil imkânları sunabilen altyapısı, müze ve ören yerleri, eşsiz doğasında ekoturizm imkânları ile Çorum; yerli ve yabancı konuklarını ağırlamaya hazırdır.