ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tiyatro


Şu anda İlimizdeki Devlet Tiyatrosu alt yapı sorunu bulunmayan ve yerleşik tiyatro olmaya hazır binası ile Kültür ve Sanata hizmet etmektedir. Çorum Devlet Tiyatrosu sahnesinde; sezon içerisinde; Cuma günleri saat 20:00 'de ve Cumartesi günleri saat 14:00' te ve 20:00'de matine ve suare olmak üzere haftada 3 kez oyun sahnelenmektedir. Ancak 2019 yılından bu yana süregelen COVID-19 Pandemisi nedeniyle, 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar devlet tiyatroları oyun sergilemeyecek olup talep halinde özel tiyatrolar oyun sahneleyebilmektedir. 

Biletler Çorum Devlet Tiyatrosu gişesinden ve https://biletinial.com/etkinlik-takvimi/708 web sitesinden temin edilebilmektedir. 

Satın aldığınız biletinizi etkinlik alanındaki gişeden kimliğiniz ve rezervasyon numaranızı gişe görevlisine göstererek teslim alabilirsiniz.

Sahnelenecek oyunlarla ilgili güncel bilgileri Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden, Müdürlüğümüz sosyal medya hesaplarından ve sitemizin duyurular-haberler kısmından takip edebilirisiniz. 

Adres   : Hamit Kaplan Cad. Stadyum Yanı ÇORUM
Telefon : (+90 364) 213 33 43


ÇORUMDA TİYATRO TARİHİ

İlimizde Cumhuriyetin kuruluşu ile sanatsal etkinlikler yoğunlaşmıştır. Türkiye genelinde başlatılan konferanslar, sergiler, konserler, spor yarışmaları ve temsiller seri olarak temsil etmiştir. İlimizde ilk temsillerden olan Aka GÜNDÜZ’ ün “ Mavi Yıldırım” ı, Yaşar Nabi NAYIR’ın “ Beş Devir”i, Çorum Halk Evi’nce oynanan “ İstiklal” bunlardan birkaç tanesidir.

   1960’ lı yıllarda halkevlerinin kapatılması sanat etkinliklerini oldukça etkilemiş, hazırlanan oyunların oynanması için yer bulma sorunu ile karşılaşılmıştır. Zamanın Çorum Valileri bu konuya çözüm getirerek şimdiki Belediye binasının üst katını oda tiyatrosu şekline çevirmişlerdir. Ancak kısa bir süre sonra yer sorunu yeniden başlamış ve hazırlanan oyunlar okulların daracık müsamere salonlarında sahnelen-meye devam ettirilmiştir. 1963 yılında Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Kolu kurularak başta Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Necati SUCUOĞLU olmak üzere birçok gönüllülerin katılması ile tiyatro faaliyetleri hızlandırılmıştır.

    1970-1989 yılları arasında sanat faaliyetleri yoğunluğunu arttırmıştır. Bunun en önemli sebebi 1971’de hazır hale getirilen şimdiki Devlet Tiyatrosu binasıdır. Başta yine amatör olarak Halk Eğitimi Merkezi Tiyatro Kolu, 1971’de ve 1972’de kurulmuş olan Çorum Şehir Tiyatrosu oyunlarını sergilemeye başlamışlardır. Ancak kurulan bu tiyatro toplulukları mali sıkıntı yüzünden peşpeşe dağılmışlardır. Halk Eğitimi Merkezi Tiyatro Kolu’nun sahnelediği oyunların yanında bu dönemde çevre illerden de amatör tiyatro toplulukları zaman zaman İlimize davet edilmişlerdir. Yine bu dönemde Devlet Tiyatroları da arada bir turne düzenleyerek halkımıza profesyonel anlamda tiyatro hizmeti vermişlerdir.     

     
İlimizde amatör ve profesyonel olarak faaliyet gösteren 3 adet yerleşik özel tiyatro bulunmaktadır. Bu tiyatrolar yerel imkanlarla faaliyetlerini sürdürmekte olup ayrıca Bakanlığımızdan da "Yerel Yönetimlerin, Derneklerin, Vakıfların ve Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik" kapsamında sanat sezonu desteklerinden zaman zaman yararlanmaktadır.