ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Güzel Sanatlar

İlimizde, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi mülkiyeti İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait 70. Yıl Kültür Sitesinde hizmet vermekte iken söz konusu binanın  yıkılarak yerine park yapılması nedeni ile geçici olarak  Devlet Tiyatro Salonu fuayesinde devam etmektedir. Galeride yerel ve çevre illerden gelen sanatçıların yaptıkları çalışmalar ile okulların eğitim çalışmaları sergilenmektedir.  Yine İlimiz Atatürk Anadolu Lisesi’nde 2008 yılında Sanat Galerisi açılmış ve burada da zaman zaman sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Çorum Park içinde 2016 yılında Çorum Belediyesi tarafından açılan Belediye Sanat Müzesi ve Galerisinde Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ressam tarafından tuale yansıtılan 179 eser sergilenmekte ve çeşitli sergiler açılmaktadır.  


İlimizde faaliyet gösteren özel resim galerileri, sanat atölyeleri ve kurslar:

N’art Sanat Atölyesi - Nilgün Ayşecik Çevik

Hititart Sanatevi (Resim, Heykel, Rölyef Atölyesi)


İlimizdeki Müzik Kursları ve Müzik Toplulukları:

Çorum’da ilk düzenli Türk Sanat Müziği çalışması 1980 yıllarından sonra Kültür Müdürlüğü bünyesinde Dr. Sedat Terlemez yönetiminde başlamış ve konserler verilmiştir. Söz konusu koro çalışmalarını 1999 yılında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde, 2001 yılından itibaren de Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde sürdürmektedir. Mimar Sinan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 2001 yılından itibaren oluşturulan Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları çalışmalarını sürdürmektedir.

İlimizdeki müzik kursları ve müzik toplulukları şunlardır:

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Türk Sanat Müziği Korosu

Mimar Sinan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu

Mimar Sinan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosu

Çorum Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu

Çorum Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu

Çorum Belediyesi Tasavvuf Müziği Korosu

Çorum Belediyesi Mehteran Grubu

Çorum Barosu Türk Halk Müziği Korosu

Klasik Gitar Kulübü

Hattuşa Halk Oyunları Ekibi’nin yanı sıra Halk Eğitimi Merkezi ve bazı okulların kendi bünyesinde de Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile halk oyunları ekipleri çalışmalarını yürütmektedir.